Cannes 2015 - Zlata palma

Cannes 2015 - Zlata palma

Filmski kotiček, 30. april 2015 ― Letos nam se z uradnega plakata 68. edicije filmskega festivala v Cannesu nasmiha Ingrid Bergman, žiriji, ki bo podeljevala nagrade v glavni tekmovalni sekciji pa predsedujeta brata Coen.  Ekipo, ki bo med devetnajstimi kandidati izbrala dobitnika zlate palme poleg slavnega režiserskega dvojca sestavljajo še ameriški igralec Jake Gyllenhaal, francoska igralka Sophie Marceau in britanska igralka Sienna Miller. »Naša naloga je postavitev novih imen na svetovni filmski zemljevid.« je v svoji izjavi ob predstavitvi naslovov iz glavnega tekmovalnega sklopa povedal Thierry Fremaux. Ob takšni najavi bi človek med kandidati za zlato palmo pričakoval več neznank, vendar je med kandidati manj kot polovica (devet) takšnih, ki se prvič potegujejo za to prestižno nagrado.  Med njimi je tudi Yorgos Lanthimos (pred šestimi leti je njegov Podočnik zmagal v sekciji Poseben pogled), osrednje ime grškega novega vala, ki predstavlja svoj pri angleško govoreči film The Lobster, pri katerem je sodelovala pisana mednarodna igralska zasedba. Film je kategoriziran kot zf romantična komedija, postavljena v bližnjo prihodnost: samski posamezniki morajo v 45-ih dneh, ki jih preživijo v nekem hotelu, najti ustreznega partnerja. Vse, ki ne uspejo doseči zastavljenega cilja za kazen preobrazijo v živali in pošljejo v gozd. S svojim tretjim celovečercem Louder Than Bombs, se je v glavni programski sklop prebil tudi norveški režiser Joachim Trier (Repriza, Oslo, 31. Avgusta), ki bo tako kot Lanthimos predstavil svoj prvi film v angleškem jeziku. Igralsko zasedbo predvodijo Jesse Eisenberg, Rachel Brosnahan, Gabriel Byrne in Amy Ryan.  Francoska filmarka Valerie Donzelli, ki je nekaj let nazaj pustila odličen vtis z dramo Razglasitev vojne, predstavlja dramo Marguerite and Julien, posneto po scenariju Jeana Gruaulta, ki je bil že v 70-ih spisan za pokojnega velikana francoskega filma Françoisa Truffauta. Med možna odkritja festivala nedvomno velja uvrstiti Son of Saul, debitantsko stva
Živeti z mitom o Evropi

Živeti z mitom o Evropi

Pogledi, 30. april 2015 ― »In hočete reči, da ste se vi, mulec pri – koliko ste že stari, dvainštirideset? – prvi spomnili, da boste napisali razumljivo knjigo o zmedi, v kateri se je Evropa znašla po drugi svetovni vojni?! No, Tony Judt je sicer napisal Povojno Evropo (Postwar: A History of Europe Since 1945), v kateri pa je Jugoslavija obravnavana samo pod črto,« se je vznemiril Ervin Hladnik Milharčič nekje v prvi tretjini pogovora z britanskim zgodovinarjem Keithom Lowom, avtorjem knjige Podivjana celina (ki je v odličnem prevodu Brede Biščak izšla pri založbi Modrijan). 

Smo res narod knjige?

Pogledi, 29. april 2015 ― Da je knjiga naš temelj, pravimo. Pa je res tako? Na kakšen način, s čim to dokazujemo? Predvsem pa, kdo smo ta »mi«? Govorimo o narodu, ko uporabljamo prvo osebo množine? Smo torej narod knjige? Oče Trubar nam je dal ime in izumil naš jezik. Z jezikom smo zamejili naš svet, ki je večji od naše geografske razsežnosti. Če svoj dom lahko poimenujemo za domovino ali očetnjavo, se jezik imenuje le po materi. Saj ne gre za jezikoslovno znanost, ampak za narojenost v skupnost, občestvo, čigar skrinja zaveze je slovenski jezik. 
Peaky Blinders (2013– )

Peaky Blinders (2013– )

Filmski kotiček, 28. april 2015 ― Slovenski naslov: -Država: VBLeto: 2013Žanri: Krimi, DramaDolžina: 6x60' (1. sezona),  ImdbAvtor: Steven KnightIgrajo: Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Annabelle Wallis, Paul Anderson, Iddo Goldberg, Charlie Creed-Miles, Joe Cole V nedavnem zapisu posvečenem tv-seriji Padec (The Fall, 2013–) sem obljubil večjo pokritost dogajanja na področju tv produkcije, ideja pa je vsaj enkrat mesečno predstaviti kakšno izmed tv serij z vedno daljšega seznama potencialno zanimivih nalovov.  BBC-jeva produkcija Peaky Blinders je naslov na tem seznamu, ki je s svojimi osnovni karakteristikami obetal zelo veliko. Avtor serije je Steven Knight,  ki je v sodelovanju s Tomom Hardyjem posnel Locke (2013), eno najprijetnejših presenečenj lanskega leta in človek, ki se je v preteklosti izkazal kot zelo vešč scenarist. Izpod njegovega peresa sta prišla scenarija za Umazane lepe stvari (Dirty Pretty Things), ki ga je posnel Stephen Frears, in Smrtne obljube (Eastern Promises) v režiji Davida Cronenberga. Anglež sicer veliko dela za televizijo, Blindersi pa so najbolj ambiciozen tv-projekt v njegovem razgibanem ustvarjalnem opusu.  Zgodba se odvija v angleške mestu Birmingham, v času med prvo in drugo svetovno vojno. Vojni veterani, ki jim je uspelo preživeti strahote prve svetovne vojne, po vrnitvi domov poskušajo svoja življenja vrniti v stare tirnice, toda težko življenje, postvojne travme in mačehovski odnos države do  preživelih, poglabljajo njihovo nezadovoljstvo, jezo in depresijo. Med njimi je tudi  Thomas Shelby (Cillian Murphy) član birminghamske tolpe Peaky Blinders, ki se iz vojne vrne kot veliko ambicioznejši in zrelejši mož. Rojeni vodja pravzaprav, ki v novih okoliščinah vidi priložnost, da družinske posle (kraje in ilegalne stave) povzdigne na višji nivo. Po družinski hierarhiji vloga glave družine pripada starejšemu bratu Arthurju (Paul Anderson), a ko spoznamo družinsko dinamiko hitro dojamemo, zakaj je mlajši Thomas bolj primeren za to vlogo. Tako kot vsaka

Izguba demiurške vloge

Pogledi, 28. april 2015 ― Novi roman Dušana Šarotarja Panorama kompozicijsko temelji na slutljivosti, vzporedni časovnosti, predvsem pa gre za tavajočo bit, ki jo pooseblja pisatelj in z njim pričevalci, ki jih srečuje na poti. Šarotar ni conradovski prodiralec, temveč v drugih pokrajinah išče mir za lastno ustvarjanje. Pripovedovalčeva nostalgija po prečenju razdalje med krajem, ki ga je zapustil, in krajem, v katerem se je znašel, se preliva v dolge, zavite stavke, v opažanje detajlov, medtem ko se melanholija pričevalcev izriše skozi njihove izpovedi.
še novic